niedziela, 5 lutego 2012
wschód 06:25 zachód 15:39
Bydgoszcz.Com.Pl

spacer.png, 0 kB spacer.png, 0 kB
   Bydgoszcz arrow Lasy bydgoskie arrow Typy lasów w okolicach
Typy lasów w okolicach PDF Drukuj E-mail

Lasy podbydgoskie są zróżnicowane. Dla każdego znajdzie się coś interesującego.

*Lasy łęgowe - namiastka Puszczy Amazońskiej europejskim wydaniu w rezerwatach w dolinie Wisły – zwłaszcza „Wielka Kępa” i „Mała Kępa”, a także lasy zboczowe doliny Wisły, które charakteryzują się bogactwem gatunków, bujnością drzewostanu, wielką liczbą okazów pomnikowych, sąsiedztwem zbiorników wodnych i starorzeczy

*Lasy liściaste: świetliste dąbrowy, buczyny, grądy: lasy porastające zbocza pradoliny w Rynkowie, Fordonie (m.in. parów jarużyński), Myślęcinku, fragmenty lasu gdańskiego, rezerwaty: „Dziki Ostrów” i „Ostrów Pszczółczyński” nad Notecią, zbocza pradoliny Noteci na zachód od Bydgoszczy (liczne rezerwaty), rynna jezior byszewskich, lasy krajeńskie występujące na morenach.

Są to przykłady lasów o charakterze zbliżonym do pierwotnych, kiedyś powszechnie występujące na tych terenach


*Bory sosnowe i mieszane łatwo dostępne do spacerów: Puszcza Bydgoska, większość lasów okalających Bydgoszcz ze wszystkich stron
Stanowią najczęściej spotykany typ lasu w okolicach Bydgoszczy, a także w Polsce. Przekształcone przez człowieka, ale mające wiele uroku i łatwo dostępne dla każdego.


*Bory suche, coś na kształt pustyni porośniętej drzewami: lasy jachcickie, dawne poligony w Puszczy Bydgoskiej. Zajmują fragmenty sandru Brdy oraz , czyli połacie wymytych i przewianych piasków.

*Torfowiska śródleśne – zagłębienia w Puszczy Bydgoskiej, zwłaszcza okolice jez. Jezuickiego oraz w lasach położonych na północ od Bydgoszczy o charakterze zbliżonym do Borów Tucholskich


*Rezerwaty

W pobliżu Bydgoszczy znajduje się ok. 20 rezerwatów przyrody, z tego większość leśnych. Największe ich nagromadzenie występuje w Dolinie Fordońskiej oraz pradolinie Noteci.




 
Bydgoszcz